aşağı kale” anlamına gelmektedir.

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinin 12 km güneyinde bulunan Zilkale, dağların arasında, Fırtına deresinden 100 m yükseklikte (deniz seviyesinden 750 metre) konumu ve çok iyi korunmuş durumu ile büyüleyici güzellikte bir yapı.
Zilkale’ye nasıl gidilir?
Rize’den, Karadeniz sahil yolu ve devamında Ardeşen Çamlıhemşin yolundan 65 km’de Çamlıhemşin’e ulaştık. Çamlıhemşin çıkışında yol ikiye ayrılıyor, soldan gidildiğinde Ayder yaylasına, sağdan gidildiğinde Zilkale’ye gidiliyor. Sağdan devam ettik. Fırtına Vadisi’nde yeşillikler içinde Fırtına deresi boyunca giden 12 km’lik çok keyifli bir yolculuk sonrası Zilkale’ye ulaştık. Arnavut kaldırımı döşenmiş gayet düzgün bir yoldan Zil kalenin dibine kadar araba ile gidebiliyor
Zilkale tarihi
Osmanlı dönemindeki adı Zir Kale olup “aşağı kale” anlamına gelmektedir. Kalenin ilk kez Rize kalesi ile eş zamanlı olarak 5 – 6. yüzyıllarda ahşap bir yapıyla inşa edildiği tahmin edilmekte. Taş zeminli mevcut kale 13. yüzyılda yapılmış. Bizans döneminde doğu yönünden gelebilecek tehlikelere karşı bir gözetleme kalesi olarak kullanılmış. Osmanlı döneminde ticari ve askeri açıdan önemli olan doğu yolunun gözetlenmesi ve ticaret kervanlarının konaklaması amacıyla hizmet etmiştir. Kale-i Bala, Ciha Kalesi, Pazar Kız Kalesi ve Rize Kalesinden oluşan dört önemli haberleşme merkezi arasında kilit noktada yer almaktadır.

c